Nielegalne składowanie odpadów stanowi poważny problem społeczny. W zasadzie codzienne otrzymujemy informacje medialne dotyczące tego procederu. Pomimo skonkretyzowania nielegalnegoskładowania odpadów w przepisach karnych, to w dalszym ciągu przekazywane są opinii publicznej wiadomości dotyczące nowych nielegalnych wysypisk odpadów. Niestety, organy przygotowawcze (policja, prokuratura) nie wykazują skuteczności w zahamowaniu/zniwelowaniu tego zjawiska. Co niezwykle istotne, działalność polegająca na nielegalnym składowaniu odpadów jest niezwykle opłacalna finansowo. Należy wskazać, że nielegalne składowiska odpadów nie są incydentalnym zjawiskiem, dotyczącym jedynie zawężonych obszarów, lecz stanowią problem globalny, który z roku na rok przybiera na sile. Problem jest niezwykle poważny, gdyż procedura nielegalnego składowania odpadów organizowana jest przez grupy przestępcze, które działając na ogromną skalę szkodzą środowisku, osiągając przy tym niebagatelne zyski.
Zgodnie z treścią art. 183 § 1 k.k., Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Z kolei § 2 tego przepisu stanowi, że tej samej karze podlega, kto wbrew przepisom przywozi z zagranicy substancje zagrażające środowisku. Przedmiotem czynności wykonawczej są odpady lub inne substancje. Przez odpady, należy rozumieć każdą substancję bądź przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Przestępstwo wskazane w treści art. 183 § 1 k.k., polega na składowaniu, usuwaniu, przetwarzaniu, zbieraniu, dokonywaniu odzysku, unieszkodliwianiu lub transportowaniu przedmiotów w warunkach, które mogą spowodować zagrożenie dla życia, zdrowia człowieka lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym bądź też spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi. Do wypełnienia znamion przestępstwa wskazanego w treści § 1 nie jest konieczne zaistnienie skutku, oznacza to, że sama czynność wykonawcza w postaci składowania, usuwania, przetwarzanie, zbierania, unieszkodliwiania, czy też transportowania odpadów jest wystarczająca, aby popełnić przestępstwo. Inaczej rzecz się ma przy zachowaniu wskazanym w § 2 art. 183 k.k.
Czyn wyartykułowany w § 2 polega na przywożeniu z zagranicy odpadów lub substancji zagrażających środowisku.
Zatem do wypełnienia znamion tego przestępstwa konieczne jest wystąpienie skutku – przywożenia. Przywożeniem z kolei nazywamy przemieszczeniem odpadów na terytorium Polski wbrew przepisom ustawy.
Art. 183 k.k., zawiera w swojej treści nadto, inne czynności wykonawcze polegające na:
a) przywożeniu odpadów z zagranicy lub wywożeniu odpadów za granicę (§3);
b) przywożeniu albo wywożeniu z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia (§5);
c) porzucaniu odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania (§5a).
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w powyższym zakresie – WNUK KANCELARIA zaprasza do kontaktu
ul. Wita Stwosza 3 lok. 116, 50-148 Wrocław
tel. / fax: +48 71 765 76 65
e-mail: sekretariat@wnukkancelaria.pl
Sprawy pilne / zatrzymania: +48 606 804 463