W dniu 9 kwietnia 2024 r., doszło do przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Nowe przepisy będą nakazywały operatorom platform cyfrowych takich jak np. OLX, Vinded, Allegro gromadzenie, a następnie przekazywanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o sprzedawcach, którzy przeprowadzili transakcje handlowe za pośrednictwem tych platform. Przyjęcie w/w projektu jest wynikiem konieczności implementacji dyrektywy DAC7 (dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania) do polskiego porządku prawnego. Co niezwykle istotne, nie każda transakcja sprzedażowa i nie każdy sprzedawca do rejestru trafią. Ustawodawca przewiduje pewne wyłączenia, a mianowicie, nie będzie konieczności gromadzenia i przekazywania danych osób, które na danej platformie w roku dokonają mniej niż 30 transakcji sprzedażowych, bądź ich wynagrodzenie powstałe z tytułu danych transakcji sprzedażowych nie przekracza 2 000 euro.
Normy dyrektywy DAC7 są adresowane przede wszystkich do operatorów platform cyfrowych, którzy umożliwiają sprzedawcom korzystanie z nich, w celu dotarcia do potencjalnych klientów celem sprzedaży towarów, czy też sprzedaży określonych usług.
Do katalogu czynności sprzedażowych objętych nowelizacją będzie można zaliczyć takie transakcje jak m.in.: sprzedaż towarów, sprzedaż usług świadczonych osobiście czy najem nieruchomości. Wskazać należy, że do fundamentalnych obowiązków operatorów, należeć będzie bieżące raportowanie wynagrodzeń pozyskiwanych przez sprzedawców na danej platformie oraz rejestrowanie innych danych dotyczących bezpośrednio tych sprzedawców. Obowiązek raportowania transakcji sprzedażowych w sposób niewątpliwy obciąży operatorów platform, wymuszając na nich powinność skrupulatnego pozyskiwania informacji – również tych dotyczących danych sprzedawców takich jak: imię i nazwisko/firma, adres, TIN (tax identification number) – np. NIP lub PESEL, data urodzenia/ numer we właściwym rejestrze gospodarczym. Problemem może okazać się również wypełnienie obowiązku informacyjnego wobec sprzedawców, jak i egzekwowanie od nich przekazywania konkretnych i szczegółowych informacji na swój temat. Operatorzy będą zmuszeni w taki sposób dostosować swoje platformy sprzedażowe, aby w sposób klarowny i skuteczny informować sprzedawców o obowiązujących powinnościach – jeszcze przed dokonaną transakcją sprzedażową.
Treść aktualnego projektu ustawy, nakazuje operatorowi platformy wystąpić o dane informacje do sprzedawcy najpóźniej w dniu spełnienia przez niego warunków uznania go za aktywnego sprzedawcę. Jeżeli sprzedawca nie przekaże wymaganych danych w określonym czasie, operator platformy będzie zobowiązany do wstrzymania wypłaty wynagrodzenia sprzedawcy, a w przypadku, gdy okaże się to niemożliwe, nawet zablokowania jego konta celem uniemożliwienia mu dokonywania transakcji za pośrednictwem platformy. Nadto, operatorzy platform cyfrowych będą zobligowani do zaraportowania danych o sprzedawcach już za lata 2023 i 2024 r. W Polsce za 2023 rok, operatorzy platform będą mieli czas do 31 grudnia 2024 roku na wdrożenie procedur należytej staranności dotyczących wskazanych okresów sprawozdawczych/rozliczeniowych. W projekcie ustawy przewidziano możliwość nałożenia kar pieniężnych w wysokości nawet do 1 000 000 złotych za nieprzestrzeganie nowych obowiązków. W razie pytań dotyczących znowelizowanych przepisów WNUK KANCELARIA zaprasza Państwa do kontaktu.
ul. Wita Stwosza 3 lok. 116, 50-148 Wrocław
tel. / fax: +48 71 765 76 65
e-mail: sekretariat@wnukkancelaria.pl
Sprawy pilne / zatrzymania: +48 606 804 463